Проект "Побудова приватного хмари"

Успішно введено в експлуатацію центр обробки даних (ЦОД) ДНДІ, де фахівці Сервіс-провайдера "Хмара" виступили підрядником за проектом побудови приватного обчислювальної хмари. В даному проекті був застосований багаторічний досвід нашої команди по організації інфраструктури власного "хмари" компанії, а також ряду інших проектів.

"Приватне хмара" є відмовостійкий кластер на базі технології Microsoft Windows Failover Clustering що складається з 11 вузлів віртуалізації Hyper-V. Обидві функції є частиною операційної системи Windows Server Standard 2012 R2, що дозволило реалізувати проект без додаткових витрат на ліцензії ПО Microsoft.

 

Особливостями даного проекту "приватного хмари" замовника було:

  • об'єднання Ethernet мереж декількох шасі DELL M1000e в загальну відмовостійку мережу ЦОД;
  • організація FC SAN (storage area network) з наявних FC- комутаторів, дискових масивів, стрічкових накопичувачів;
  • розгортання кластера віртуалізації на базі Windows Server 2012r2 Failover Clustering;
  • налаштування системи резервного копіювання Veritas Backup Exec 16;

Основними цілями і завданнями побудови "приватної хмари" були:

✓ понизити адміністративне навантаження у зв'язку з обслуговуванням декількох кластерів (все сервера об'єднуються в один відмовостійкий кластер)

✓ забезпечити можливість обслуговування/зупинки будь-якого з вузлів ЦОД без переривання роботи додатків

✓ підвищити ефективність використання обчислювальних ресурсів за рахунок розподілу навантажень між серверами і можливістю запуску додаткових обчислювальних завдань в перспективі (раціональне використання інвестицій)

✓ підвищити безпеку виконання додатків і захистити від програмних збоїв інші компоненти системи за рахунок ізоляції навантаження в окремих віртуальних машинах

✓ понизити час на відновлення з резервних копій за рахунок контрольних точок стану додатків (snapshots), щоб надати командам розробників додатків більше можливостей при тестуванні і запуску своїх сервісів

Окрім досягнення основних цілей, закладені в проекті технічні рішення, дозволяють також гнучко масштабувати усі компоненти ЦОД у міру зростання навантаження не міняючи архітектури в цілому.

В ході реалізації проекту силами наших фахівців були виконані:

  • фізична комутація мережевого і FC устаткування для організації мережі зберігання даних з трьох СХД і відмовостійкій мережі передачі даних кластера Hyper - V;
  • налаштування системи зберігання даних (СХД) для кластера Hyper - V;
  • розробка шаблонної конфігурації сервера-леза і налаштування усіх серверів для запуску віртуальних машин;
  • розробка шаблонів віртуальних машин для додатків і СУБД;
  • налаштування плану резервного копіювання віртуальних машин і фізичних серверів;
  • підготовку інструкцій адміністратора по управлінню кластером і віртуальними машинами;
  • тестування сценаріїв відмови, планового/позапланового обслуговування із забезпеченням безперервної роботи віртуальних машин.

Чому це добре:

Приватна хмара дозволяє реалізувати дві моделі хмарних служб. Перша модель, інфраструктура як послуга (IaaS), дозволяє компанії використати ресурси інфраструктури : обчислення, мережі і сховища, як послугу. Друга модель, платформа як послуга (PaaS), дозволяє компанії надавати будь-які додатки — від простих хмарних до складних корпоративних застосувань.

Приватну хмару також можна об'єднати із загальнодоступною хмарою, щоб створити гібридну хмару. Це дозволяє організації звільнити місце і масштабувати обчислювальні служби в загальнодоступну хмару у міру збільшення вимог.